להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 אבחון קשב

דף הבית >> תחומי הטיפול בתנו-אות >> אבחון קשב


 

הערכה קשבית בשיטת ארבע פונקציות הקשב

עד כההאבחונים הקיימים בדקו רק פונקציית קשב אחת (למשלמבחן T.O.V.A ומבחןConners בודקים את פונקציית הקשב המתמשךכמו גם המבחנים החדשים המשווקים באינטרנט). בעקבות זאתילדים ומבוגרים שסובלים מתפקוד לקוי של פונקציות קשב אחרות לא מאובחנים באופן מדויק.

ADS - מערכת ממוחשבת חדשה להערכת תפקודי קשב בכל אחת מארבע פונקציות הקשבקשב מתמשךקשב סלקטיביהפניית קשב ובקרת קשב. המערכת פותחה ע"י צוות מדענים בכיר מתחום הנוירופסיכולוגיה (בראשות פרופ'לילך שלו מבורךדרכרמל מבורך ופרופיהושוע צאלומייצרת פרופיל קשביהמתאר את רמת התפקוד בכל אחת מפונקציות הקשב.

מציאת הפרופיל הקשבי האישי משמעותית ביותר לשם הבנת מכלול הקשיים הקשביים איתם מתמודד הילד/המבוגר ולשם התאמת הטיפול המתאים ביותר לכל אחד.

 

להלן תיאור כללי של ארבע פונקציות הקשב:

Sustained attention - קשב מתמשך

היכולת להקצות משאבים קשביים לאורך זמן תוך שמירה על רמה קבועה של ביצועליקוי ביכולת זו יבוא לידי ביטוי במיוחד במצבים בהם נדרשת פעילות קשבית מתמשכת ללא פעילות תגובתית בצידהבמצב בו איננו יכולים להגיב בחופשיות קיימת נטייה טבעית ל'התנתקויותמידי פעם.

Selective attention - קשב סלקטיבי

היכולת למקד קשב במידע רלבנטי תוך התעלמות מגירויים מסיחיםליקוי בפונקציית קשב זו גורם למצב בו מיקוד הקשב מושפע פחות מכוונות הפרט ויותר ממאפייני הסביבהכךלמשלמידע לא רלבנטי יגרום להסחה ויפגע ביכולת למקד קשב בערוץ רלבנטי.

Orienting of attention - הכוונת קשב

היכולת להפעיל מנגנון המאפשר הפניית קשב למיקום מסויים בשדה החזותיניתוקוהעברת קשב למיקום חדשפונקציה זו חשובה במיוחד למטלות הדורשות סריקה ומעקב אחר גירויים בשדה החזותי כמו למשל קריאה.

attention Executive – בקרת קשב

זוהי פונקציית בקרת-על המפקחת על כל הפונקציות הקשביות האחרותליקוי בפונקציה זו ישפיע על מגוון רחב של פעילויותעלולים להיווצר קשיים בארגוןבבחירת אסטרגיה מתאימה לנסיבותקשיים בהתמודדות עם מצבי קונפליקטבמצבים בהם יש לבצע מספר פעולות בו בזמןובתכנון וארגון של פעילויות מורכבות.

 
 
מרכז תנו-אות סניף רמת גן: שדרות בן צבי 45    סניף תל אביב: אבן גבירול 2, בית אליהו (קומה 2)
טל': 03-6764408,   נייד: 054-4676847    דוא"ל: mercaz.tnuot@gmail.com
 עיצוב אתרים: פוטו לינוף
לייבסיטי - בניית אתרים